Fly, zvonec a konec...

06.07.2018 12:10

Hlásím se po půl roce odmlky s novinkami. Důvodem tak dlouhé nečinnosti tentokrát nebyla žádná krize, ani ztráta motivace. Konečně jsem se odhodlal k tomu, abych kompletně dokončil svoji první knihu. Po deseti letech, co jsem ji začal psát (ano, dlouhá doba) rukopis vypadá tak, jak by měl vypadat.

Rozhodl jsem se jít tou cestou, že rukopis pošlu k posouzení literární agentuře. V té bohužel mají až do září celozávodní volno, ale mají to na stole, takže budu čekat na verdikt. V zásadě mě čekají pouze dvě možnosti. Buď se jim to bude líbit a nabídnou mi zastupování, nebo se jim to líbit nebude a já se pokusím oslovovat přímo nakladatelství.

Vydání knihy je běh na dlouhou trať a já to rozhodně nehodlám vzdávat, takže držte palce.

Během toho půl roku, co jsem nenapsal žádnej článek, jsem zároveň pracoval na svojí druhé knize, která už je kousek před koncem první tvůrčí fáze.

Teď už ale zpátky ke kapele Fly. Skončili jsme u akce v Holešově, která stála za to ve všech ohledech a pěkně nás nabila pozitivní energií. V tu chvíli jsme ale ještě netušili, že je to poslední akce kapely Fly jako takové.

Jeden kamarád mi nedávno říkal, že můj blog je psanej jako jedna velká stížnost a já působím jako ufňukánek, kterej si neustále na něco stěžuje. Když jsem si to po sobě znovu pročítal, tak jsem mu musel dát za pravdu.

Co byste ale udělali vy? Pokud vás někdo podrazí, a ještě k tomu se mu podaří lidi kolem sebe přesvědčit o tom, že vy jste byli ti zlí a on je vlastně pouhou obětí?

Mlčeli byste, nebo se kousli a napsali, jak to opravdu bylo? Pokud jsem já do kapely dával 200 procent a někdo jinej jenom padesát, a ještě to obrátí proti mně, že je to všechno moje vina, tak se prostě bránit musím! Tohle byl jenom trochu za vlasy přitaženej příklad.

Pod nějakým článkem psal Erik z Thermitu, že děkuje za to, že jsem o kapele psal. Nikde se nezmínil o tom, že jsem si něco vymyslel, nebo něco změnil. Přitom je docela možný, že jsem to udělal, protože všechno píšu jenom ze svýho pohledu. Pokud jsem tehdy něco cítil jako křivdu, tak jsem to tak i popsal.

Pokud má někdo pocit, že si vymýšlím, tak je to čistě jeho vlastní problém. Lidi, který nevykresluju v tom v nejlepším světle, mají přece možnost založit si blog a napsat svoji verzi příběhu.

Problém je, že někteří z nich mají svoje fanatický fanoušky, který nezajímá kde je pravda. Ti mají v hlavě jenom to, že si někdo dovolil dotknout se jejich modly.

Tohle možná bude i případ Stenyho, kterej dneska jede svoji sólovou dráhu a celkem se mu daří.

Bez toho, aniž by vás na to nějak dopředu připravil, tohle bude poslední článek o kapele Fly.

Někdy v květnu 2009 se nám ozvala kapela The Jokers z Plzně. Pozvali nás k nim a my jsme samozřejmě souhlasili, protože to byl nejvzdálenější výjezd, jakej jsme snad mohli absolvovat.

Bohužel, asi týden před koncertem, nám Steny oznámil, že to musíme zrušit, protože letí s rodiči kamsi na hory. Pamatujete, jak jsem kdysi psal o muzikantech typu já kapela? Steny byl jeden z nich!

Nikdo z nás to nepobral. Byl to šok. Prostě si jenom tak přišel na zkušebnu a řekl nám, že kapela nikam nepojede, protože on radši pojede na hory.

Už jsem psal, že Steny byl rozmazlenej jedináček, kterej vždycky dostal všechno, o co si řekl. Jednou jsme byli s klukama pozvaní na jeho narozeniny, do jejich fajnovýho baráku. Když jsem viděl Stenyho luxusní pokoj a všechny ty věci, co jsem já nikdy neměl, měl jsem docela po náladě. Ne, že bych mu to nějak záviděl, ale…nevím, jak to napsat. Záviděl jsem mu.

Když mu pak rodiče jako dárek dali luxusní sadu bicích, o kterých se Adamovi mohlo snad jenom zdát, tak jsme měli po náladě všichni. To už ale sklouzávám do nechutné závisti, za kterou se stydím.

Důvod, proč o tom píšu, je ten, že Standa byl tímhle stylem života vychovanej k tomu, že neuznával jinej názor, než ten svůj a všechno muselo být po jeho.

Tady nastal zvrat, protože jsme se kousli. Já, Adam i Hanes! Odmítli jsme všechno podřídit rozmaru jednoho člověka a rozhodli jsme se, že ten koncert odehrajeme.

Standa nám s kyselým obličejem řek, že mu to nevadí a když chceme, tak ať teda jedeme. Nám ale bylo jasný, že to jeho ego neunese. Netušili jsme však, že to bude znamenat konec kapely.

Dali jsme si tedy asi dvě zkoušky ve třech, kdy se Hanes pokusil hrát na mou kytaru a já na jeho basu, kterou jsem držel v ruce poprvé v životě. Bylo to něco strašnýho, takže jsme si to zase prohodili, a to už nějak šlo. Já jsem tedy hrál na kytaru a zpíval jsem a Hanes mi dělal vokály.

Nakonec se nám po menších úpravách podařilo vytvořit play list na hodinovej koncert a nic nám nebránilo v jeho realizaci.

Vyrazili jsme na asi nejúmornější cestu, co jsem kdy zažil. Jeli jsme totiž Adamovou Felicií, která na cesty přes celou republiku opravdu nebyla stavěná. Na jižní spojce jsme ještě nabrali starý známý zabijáky z ATD a vyrazili směr Plzeň. Z celé cesty mám v hlavě jenom to, že jsme si ve vysoké rychlosti na dálnici mávali svými nadpřirozeními, jak naše punkrockový údy nazval Matěj z ATD.

Už si nepamatuju, jak se ten klub jmenoval, ale bylo to kousek od náměstí. Z akce si pamatuju snad jenom to, že jsem Vášovi z ATD půjčil svoji kytaru, na které mi pro jistotu urval strunu. Bohužel jsme byli všichni tak zlití, že se nám ji ani společnými silami nepodařilo vyměnit, takže jsem si musel půjčit kytaru někoho jinýho. Už ani nevím koho.

Nedokážu říct, jestli náš koncert v okleštěné sestavě byl dobrej. To byste se asi museli zeptat někoho, kdo tam tehdy byl. Asi ale nic moc.

Pak si ještě pamatuju, že zpáteční cesta byla něco šílenýho. Bylo to dlouhý, nepohodlný a zase dlouhý a nepohodlný.

Teď si ještě vzpomínám, že jsme někdy v dubnu hráli v Benešově, v klubu XXX, na pozvání ATD. Z téhle akce mám někde doma plakát, ale nic si z toho nepamatuju.

Před tímhle vším ještě 23. května proběhla akce U Sapéra ve Šternberku a skoro nic si z toho nepamatuju.

Před koncertem ve Šternberku U sapéra. Zleva Steny, Já, Adam a Hanes...

Šternberk U sapéra...

Šternberk U sapéra...

Další akcí jsme měli splatit dluh v podobě koncertu kapele Krajíc chleba, která nás předtím pozvala k sobě do Holešova. Bylo to zároveň pojato jako oslava narozenin kamarádky Alenky, která to spolupořádala. Bylo zvoleno, že všechno proběhne v Uničove, u hospody Na čtverce. To je to legendární místo, kde proběhl koncert Thermitu a později i křest cd Korea punk.

Datum akce bylo stanoveno na sobotu 4. července. 2009. Tedy týden po koncertu v Plzni. Steny se vracel ze svojí dovolené s rodiči den předtím, takže už nebyla v plánu žádná zkouška. Měli jsme se jenom sejít na zkušebně, sbalit si věci a společně se přesunout do Uničova.

Já jsem na zkušebnu dorazil jako poslední a tam mě čekal šok. Byla totiž prázdná! Seděli tam jenom Adam s Hanesem se svýma sbalenýma věcma. Ti mi pověděli, co se stalo.

Na zkušebnu totiž přišel Steny, sbalil kompletní aparaturu, kterou mu koupil tatínek, oznámil, že končí a zase odjel. Jenom tak! V den koncertu! Nestáli jsme mu za to, aby počkal, až tam budeme všichni. Nestáli jsme mu ani za to, aby s náma odehrál poslední domluvenou akci a nějak čestně to ukončil. Tohle jsou fakta, tak se to stalo.

My jsme se s klukama domluvili, že nemá cenu to lámat přes koleno, takže jsem zavolal Alče, že jsme se rozpadli, že tam hrát nebudeme. Protože jsme ale akci pořádali, tak jsme tam jeli pomoct s organizací.

Kromě nás tam měli hrát již zmiňovaní Krajíc chleba, kamarádi Koblížci, kamarádi Trubadoors ze Zábřehu, šumperští The Idiots a uničovská kapela Anomalia. Ten večer jsme nevěděli, že Standa už zkouší s The Idiots a oni nám lžou do ksichtu.

Akce se povedla a bylo to super. Tam jsem naposledy viděl naše kamarády z Krajíce chleba. Nikdy potom už jsme se nepotkali a nějak jsme na sebe zapomněli. Byli to všechno super kluci a dělali skvělou muziku.

Akce proběhla ještě za časů, kdy starostkou v Uničově byla paní, která byla (slušně to napsat nejde)! Já jsem si vyběhal výjimku na akci do půlnoci. Teď si nejsem jistej, jestli to bylo do půlnoci nebo do jedné. Jistý bylo jenom to, že jsme přetáhli o pět minut!!!!!!!!!!

Přetáhli jsme o pět minut a okamžitě jsem měl na telefonu městskou polici, co si to jako dovolujeme a ať to okamžitě ukončíme! To jsme taky udělali, ale to nestačilo. Přiřítili se tam se zapnutýma majákama a nastoupili na mě jako na nějakýho kriminálníka.

Omlouvám se všem srdcařům v řadách městské policie napříč republikou, ale já potkal jednu hlídku v Holešově a potom jednoho strážníka v Brně, kteří měli v hlavě mozky a né hnůj. Zbytek příslušníků městské policie, se kterými jsem přišel do styku… škoda mluvit.

Výsledkem byla udělená pokuta 500kč. Přiznávám, že bych ji možná nedostal, ale byl jsem drzý. Podle mě je totiž velice tenká hranice mezi dodržováním zákonů a prachobyčejnou buzerací. Samozřejmě, co člověk, to názor.

S Fly jsme tedy stáli před těžkým rozhodnutím. Pokračovat, nebo to zabalit? To rozhodnutí se nakonec ukázalo nebýt tak těžkým. Zkušebna byla napsaná na Stenyho, a aniž by nám cokoliv řekl, tak pronájem zrušil. Aparatura byla jeho a veškerý písničky byly taky jeho, protože žádný jiný nepřipustil.

Neměli jsme tedy zázemí, písničky, neměli jsme nic. Ano, tohle všechno se jistě dalo řešit. Mohli jsme si sehnat jinou zkušebnu, nebo na sebe napsat tu stávající. Mohli jsme si založit úplně novou kapelu. Mohli jsme cokoliv. Už ani nevím, proč jsme se rozhodli jít každej svojí cestou., ale nebylo v tom nic zlýho. Byli jsme kamarádi a zůstali jsme jimi i po konci Fly.

Na svůj bandzone profil, ke kterýmu jsme měli všichni přístup, jsme napsali, že Standa odešel z kapely a napsali jsme tam, jak to všechno bylo. To bylo něco pro jeho ego a do komentářů napsal svoji verzi. A protože jsme chtěli být fér, tak jsme tu jeho verzi přidali pod tu naši, ať si každej udělá obrázek sám.

Nepamatuju si to přesně, ale bylo to něco ve smyslu: Nazdar, hrdinové (takhle to začínalo, to si pamatuju) Proč mi něco říká, že jsem celou kapelu udělal já? Zkušebna byla na mě, aparatura byla moje a veškerý písničky jsem napsal já. Vynechali jste mě z poslední akce a jeli beze mě a teď tady o mě píšete takový hovadiny?

Nějak tak to bylo a teď se vracíme na začátek článku, k tomu mýmu stěžování. Co byste udělali vy? Nechali byste všechny, aby si mysleli, že jsme Stenyho sprostě podrazili a on je vlastně chudáček, nebo byste se bránili?

Ano, zkušebna byla napsaná na něho. Na někoho ale napsaná být musela. Ano, aparatura byla jeho, to už tak bývá, že něco někomu patří. A konečně ano, všechny písničky napsal on. Už se ale neobtěžoval zmínit o tom, že všechny písničky byly jeho jenom proto, že odmítl hrát úplně všechno, co jsme s Hanesem přinesli.

Dá se krásně manipulovat s veřejným míněním, když jste tváří kapely, a to Standa byl. Proto si myslím, že většina lidí stejně uvěřila jeho verzi. Slovo rozmazlenýho fracka proti slovu zbytku celé kapely. Ať si každej udělá závěr sám.

Závěrečný shrnutí jsem dělal u Thermitu a udělám ho i u Fly.

Nepamatuju si, kdy kapela Fly vznikla. Já do ní přišel prvního ledna roku 2009. Jelikož někdo smazal profil kapely, tak netuším, kolik akcí jsme vlastně odehráli a kolik jsem toho zapomněl zmínit. Chci poděkovat lidem, co nás podporovali a pomáhali nám. Už si vás všechny nepamatuju, tak mi promiňte, jestli jsem vás nezmínil.

Můj názor na to, proč Steny opustil kapelu takovým srabáckým způsobem, je ten, že nedokázal zkousnout, že jsme se mu nepodřídili a odehráli koncert bez něho.

Steny nakonec zakotvil v kapele The Idiots. Paradoxně v kapele, kterou od začátku pomlouval. Co na to říct? S The Idiots jsme se potom potkávali s Korea punk a určitě je ještě zmíním.

Hanes si založil kapelu DOT a pokud vím, tak ještě hrají, ale od konce Fly jsem ho neviděl. Byl to fajn kluk a doufám, že se má dobře.

S Adamem jsme se ještě několikrát potkali a budu ho dál zmiňovat.

Ve Fly jsem působil asi půl roku, a kromě zlýho jsem zažil spoustu dobrýho. Poznal jsem Koblížky, ATD a Zakázaný ovoce. Kapely, se kterýma nás čekalo ještě hodně zážitků. Fly nikdy nebyli slavní, ale napříč republikou jsme toho projeli opravdu dost.

Když jsme skončili, tak jsem byl tak znechucenej, že jsem myslel, že je to konec mojí kariéry. Pak jsem ale potkal Romana a všechno se změnilo…

Pod článkem rozlučkový video. Je to sestříhaný z koncertu v Holešově.

Plakát na poslední akci Fly...

S Adamem. Rozpadla se nám kapela, ale jsme prostě v pohodě...

Ségra, Filip z Koblížů a Já...

Freak z Krajíce chleba, Težkej boss Koblížků Táta tuleň a ségra...

S Kozlem z Trubadoors...

Krajíc chleba...

Krajíc chleba...

Trubadoors...

Trubadoors...

Josie z Koblih...

Koblihy. V pozadí Adamovy bicí s logem Fly. Smutmý a nedůstojný rozloučení...

Jsem děsně v pohodě...

Adam je taky děsně v pohodě...

-Sbohem Fly-

 

Deník snílka je nově i na facebooku. Všechny články tak můžete mít z první ruky.

 

Diskusní téma: Fly, zvonec a konec...

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Deník snílka sharyk1@seznam.cz