Korea punk vstávají z popela-Part 4...

03.01.2019 15:11

Poslední, co nám zbývalo nahrát, byly zpěvy, a to bylo něco, čeho jsme se obávali. Jasně, do mojí první kapely Thermit, jsem se dostal jako zpěvák a zůstal jsem jím, dokud jsme si nepořídili Erika, ale to ještě neznamená, že jsem někdy uměl zpívat.

Na odrhovačky u táboráku a balení holek nepotřebujete mít hlas jako Sinatra. Bohatě vám postačí skutečnost, že jste jediný týpek s kytarou v okolí a zaručuju vám, že vám to zajistí trochu té dočasné lásky.

V Thermitu jsem zpíval vokály a asi ten můj zpěv nebyl nejhorší, ale pravdou je, že jsem na to nikdy neměl hlas. Na druhou stranu, tohle byl náš projekt a mohli jsme si tak dělat, co jsme chtěli. Ruku na srdce, byl to punkrock, tak vo co de?

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že nejhorší, co pro svůj hlas můžete udělat, je pít před koncertem pivo. Když jsme nahrávali desku, tak jsme toho piva měli solidní spotřebu a nejinak tomu bylo i v den, kdy se točily zpěvy. Chvíli mi trvalo, než jsem se naučil zpívat bez nástroje se sluchátky na uších. Vidět vysmáté ksichty za sklem ve studiu mi taky moc nepomáhalo. David už byl v té době těžký profesionál, ale Roman, který ještě netušil, že se další den ocitne na mém místě a Robert, kterého jsme se pořád nemohli zbavit a pomalu nám začínalo docházet, že si ho nejspíš budeme muset nechat, mi dávali pěknou sodu.

Největší problém nastal u písničky V mládí, u které jsme zprasili stopky a vyšlo to najevo, až u nahrávání zpěvu. Nemohli jsme se dohodnout, jestli to posral Roman když nahrával bicí nebo já s kytarou. Faktem je, že si toho ani jeden z nás nevšimnul, dokud jsme nezjistili, že nám v místech, kde mají být stopky, nepasuje text.

Výsledkem bylo něco děsivého. Když jsem to napsal, tak jsem text k téhle písničce považoval za to nejlepší, co jsem kdy vytvořil. Z nějakého důvodu jsme ji ale hráli jenom na prvních několika koncertech, než jsme složili další písničky. Ani nevím, proč jsme ji pak vyřadili. Na koncertech jsme ji samozřejmě nehráli v té zmršené studiové verzi, ale asi se nám něčím zprotivila. Je pravda, že i ty zpěvy ze studia byly hrozně falešné a mě samotnému se přestala líbit.

Další průšvih nastal, když jsme nahrávali zpěv pro písničku Nám se daří, kde jsme zjistili, že nám chybí asi minuta písničky. Prostě jsme to zprasili. Co naplat, museli jsme upravit text a nakonec se nám to tak líbilo, že jsme tuhle verzi hráli i naživo. V tuhle chvíli se marně snažím si vzpomenout, jak ta písnička vlastně měla původně vypadat.

Ten den jsme se rozhodli zabalit to a pokračovat zítra. Už jsem skoro nemohl mluvit natož zpívat a ti dva trotlové, se kterými jsem měl strávit následující dva roky na cestách, už se ani nemohli smát.

Deník snílka je i na facebooku. Všechny články tak můžete mít z první ruky.


 

Diskusní téma: Korea punk vstávají z popela-Part 4...

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Deník snílka sharyk1@seznam.cz