Zlo v mnoha podobách...

09.06.2017 14:09

Dneska vám budu vyprávět o nejotřesnější události mýho hudebního života. Minule jsem vám popsal, jak jsem se seznámil s Yarisem ze ZakázanÝho ovoce. Ten nás pozval na společnej koncert, kterej měl proběhnout v S Clubu v Olomouci. Je to ten samej klub, kde jsme hráli s Thermitem a je to ten samej klub, kde měla původ moje a Conspiho cesta na ulorologii.

Společně se ZakázanÝm ovocem a našimi Fly se měli představit Sakumprásk z Karviné a Slovenští pankáči Punkreas. Sakumprásk a ten jejich ska-punk miluju dodneška.

Akce se odehrála někdy v březnu roku 2009. Z cesty tam si pamatuju, že basák Hanes dělal strašnej bordel. Proto jsme někde před Olomoucem zastavili a chtěli jsme ho hodit přes plot k někomu do zahrady. Nakonec jsme to ale neudělali, protože jsme ho potřebovali.

Já jsem v té době ještě dobíral antibiotika na nějakej moribundus a nemohl jsem pít. To jsem samozřejmě zrovna dvakrát neřešil a po pár panácích už jsem měl oči jako Homer Simpson, po olíznutí žáby. Následně jsme se důkladně seznámili se všema kapelama. Byli jsme nadšení, že tam s nima můžeme bejt. Kolem osmé jsme se nazvučili a odebrali se do backstage, kde jsme to náležitě oslavovali.

Tím veškerá naše radost skončila. Následující události se seběhly strašně rychle, ale pokusím se je popsat co nejvěrněji. O půl deváté jsme šli do akce. Naprosto přesně si pamatuju, jak ladím kytaru a slyším něco bouchnout o podlahu. Podívali jsme se se Stenym po sobě a následně nám pohled sklouzl na malej váleček, kterej se Stenymu zakutálel mezi nohy.

Vím, že to teď bude znít hrozně hloupě, ale já si myslel, že to je součástí show. V tu dobu jsem opravdu netušil, že se mlha dělá trochu jinak. Steny to evidentně netušil taky, protože ten váleček z nějakýho důvodu zvedl ze země. Jenže ve chvíli, kdy ho vzal do ruky, se ozvala rána a z válečku nám všem z bezprostřední blízkosti, přímo do ksichtu, vybuchl slznej plyn!

Celý pódium se okamžitě zahalilo do oblaku kouře a my jsme se začali dusit! V tu chvíli všem došlo, že to není prdel. Lidi v sále začali okamžitě utíkat k východu a my jsme zahodili kytary a snažili jsme se utéct do backstage.

V Olomouckým S clubu je to tak, že máte hlavní vchod pro veřejnost a vedle pódia je backstage a rampa, u které kapely parkují auta. Ten zadní vchod na rampu se nikdy nezamykal, protože členové kapel tam chodili kouřit atd. Zároveň se nikdy nehlídal, protože prostě nebylo proč. My jsme se teda snažili utéct k zadnímu východu na rampu. Útočníci ale zvenku drželi dveře, abychom nemohli ven. Takže jsme museli zpátky do sálu plnýho toho slznýho plynu a přes něj k hlavnímu východu.

Takže, co se vlastně stalo? V tu chvíli ještě neznámí útočníci pronikli do klubu zadním vchodem a vhodili dovnitř dva slzný granáty, z nichž naštěstí jeden selhal. Bohužel to nebyl ten, co dopadl na podium! Následně zatarasili zadní dveře, abychom nemohli ven, ale to zdaleka nebylo to nejhorší. Většina účastníků koncertu totiž byli lidi mezi patnácti a dvaceti lety, takže někteří prakticky ještě děti. No a na ty děti si útočníci počkali před klubem a jednoho po druhým si je chytali a mlátili je, brali jim odznáčky a strhávali jim nášivky. Lidi vybíhali napůl přidušení a zmatení před klub, kde si je podávaly plešatý gorily.

Asi tušíte, že na nás zaútočili místní vlastenci. Přesně takoví vlastenci, co řvou nic než národ a zvedají u toho pravici! Přesně ti vlastenci, co se chodí pomlátit na fotbal, nebo na hokej. Ti vlastenci, co jsou samozřejmě hrdinové jenom v davu. No a tihle hrdinové nejenom, že dokázali zmlátit pár dětí, co si zašly na koncert, ale ještě stihli kapelám prořezat pneumatiky u aut!

No a teď vám popíšu, co se stalo po zavolání složek záchrannýho systému. Jestli jsme snad čekali nějakou spravedlnost, tak jsme se hluboce mýlili. Na místo přijeli hasiči, záchranka i policie. Už od začátku nám byl dost podivnej přístup policie, která nám v podstatě naznačila, že to všechno je naše chyba, že akce nebyla zabezpečená. (S tím s odstupem času souhlasím.) Co mě ale zarazilo, bylo to, že policisté neměli absolutní zájem cokoliv řešit. Dokonce jim několik lidí říkalo, že část útočníků si v klidu šla chlastat do hospody poblíž. Mužům zákona to ale bylo u prdele a řekli nám, ať si podáme trestní oznámení, když máme problém.

Je mi jasný, že se teď pouštím na tenkej led, ale s klidným svědomím vám řeknu něco, co stejně nikdy nikdo nevyšetří, ale proti zlu se prostě musí bojovat! Hasiči, kteří byli naprosto fantastičtí, začali odvětrávat klub. Následně začali hledat slzný granáty, který někdo vyhodil zadním vchodem ven. Hanes je nakonec našel a donesl je veliteli zásahu a tady nastal solidní šok! Velitel zásahu si vyměnil zvláštní pohled s ostatníma hasičema a povídá: Ty vole, tohle vypadá na policejní slzáky! Slyšeli jste dobře?

Teď vám to shrnu: Někdo napadne poměrně velikou akci s poměrně vysokým počtem lidí, naháže dovnitř slzáky, zatarasí jim východ a venku je domlátí. Podle mě naprosto jasný obecný ohrožení! A rekce policie? Pokud máte problém, podejte si trestní oznámení, my máme jiný věci na práci. Pořád ještě nechápete, která bije? Na konci vám to vysvětlím.

Vývoj akce byl nakonec takovej, že i přes neskutečnou snahu hasičů se klub nepodařilo úplně odvětrat. V sále se skoro nedalo dýchat a na pódiu to bylo naprosto šílený. Sakumprásk i Pankreas to vzdali a odjeli. My s klukama se ZakázanÝho ovoce jsme se však kousli. Prostě jsme si řekli, že zlu se nesmí a nebude ustupovat a rozhodli jsme se, že to odehrajeme.

První jsme šli na řadu my a odehráli jsme asi hodinu. Po nás to rozjeli kluci ze ZakázanÝho ovoce. Co na tom, že v sále bylo nejvýš dvacet lidí a všichni u toho smrkali a kašlali. Tohle byl prostě jasnej vzkaz těm zbabělcům: Tohle je kurva punk, zmrdi!

No a teď vám poskytnu vysvětlení, který jsem slíbil. Nechci na nikoho ukazovat prstem a závěr ať si každej udělá sám. My jsme to samozřejmě nemohli jen tak přejít a pátrali jsme po útočnících na vlastní pěst, tak jsme náhodou zabloudili na fórum jistých Tarzan boys Olomouc!

Borečci se tam otevřeně vytahovali, kolik, kdo z nich zmlátil lidí a kolik kdo ukradl odznáčků. Samozřejmě jsem to poslal Yarisovi ze ZakázanÝho ovoce a rozjeli jsme tam určitou diskusi, která skončila tím, že se nám borečci vysmáli.

Co mě ale šokovalo, bylo to, že se nám vysmáli stylem: Vy to chcete hnát na policii? Zkuste to, všechno se zamete!

Stránky těch hrdinů ještě stále existují. Dost příspěvků ve fóru bylo tenkrát smazaných, a proto už tam asi nenajdete všechno, jestli vůbec něco. Nechci nikoho soudit, ale když se podíváte na fotky, samá holá hlava. NEMÁM NIC PROTI SKINHEADŮM! Dokonce jsme si i zahráli s několika Oi kapelama. Jenže není Skinhead jako Skinhead, jen abychom si rozuměli.

No a zajímá vás, jak je možný, že se parta agresívních lidí nebojí veřejně vychloubat, že zmlátili pár dětí, a ještě se zaštiťovat policií? Já svoji odpověď našel o pár měsíců později. Záměrně vynechám jména, protože jak je známo, potrefená husa se vždycky ozve.

Měl jsem jednoho takovýho spolužáka. Spolu jsme kdysi chodili v Uničově do školy. No a spolu s námi tam chodil i další spolužák. Ten se později dostal k policii a společně s tím kamarádem dělal vysokou školu v Olomouci. No a my jsme se s tím kamarádem pravidelně potkávali. On se samozřejmě doslechl o tom útoku a bavil se o tom s tím nejmenovaným spolužákem. Jednou se k jejich konverzaci připletli dva Olomoučtí policisté, kolegové toho spolužáka.

No a když jim ten kamarád říkal, co věděl ode mě a o Tarzan boys, tak nastalo něco dost zvláštního. Pánové policisté, nejenže tu partu znali. Oni se s nimi dokonce velice dobře znali! Největší šok byl, když se pánové ušklíbali a měli poznámky typu: Ta akce byla ok, ti špinaví pankáči potřebovali dostat po držce… Dva příslušníci policie souhlasí s obecným ohrožením a mlácením lidí?

Ještě pořád vám to nestačí? Tak jedeme dál. Když jim ten kamarád říkal o policejních slzných granátech, tak se jen smáli se slovy: To je naprosto běžný, že si někdo občas něco vezme ze skladu.

Mám to chápat tak, že útoku se účastnil policista? A účastnil se ho přímo, či nepřímo? Byl členem té bandy, co nás napadla, nebo s ní jen sympatizoval? Na tohle ať si každej odpoví sám. Je mi jasný, že tiskový mluvčí policie by řekl něco ve smyslu: Z policejního skladu není možné nic odnést, aniž by to bylo řádně zapsáno a podepsáno bla bla bla…

Pánové se ještě nevybíravě pochechtávali, jak jsme popisovali ten výbuch slzáku, když prý nevybuchuje. Samozřejmě, že to nevybouchne jako ruční granát! To už je ale jen slovíčkaření.

Pak jsem ještě na různých diskusních fórech našel dost různých příběhů fanoušků hokejových týmů, co jezdili na hokej do Olomouce. Popisovali tam, jak byli často napadeni Olomouckými hokejovými fanoušky, kteří si tykali s policisty, kteří tomu jenom přihlíželi. Pokud stále pochybujete o provázanosti olomouckých chuligánů a policie, tak tady máte i jinej pohled, na jinou událost.

Je potřeba si to zvětšit, ale stojí to za to...

Nic z toho, co jsem vám teď popsal nemůžu dokázat. Je to jenom slovo proti slovu a je i možný, že jsem si teď zadělal na průser. Já ale jsem jakej jsem a říkám věci tak, jak je cítím!

Dneska je 75 výročí vypálení Lidic. I dnes se setkávám s názory, že útok na Heydricha byl zbytečnej a stál příliš životů. Tohle je myšlenka, kterou tady desítky let šířili soudruzi. Proč ji šířili? Protože útok provedli západní vojáci. Každej máme svůj boj a každej si ho bojujeme po svým. Ti kluci udělali to, co považovali za správný. Stejně tak to dělám já. Je to můj názor a je mi úplně jedno, kdo s ním souhlasí a kdo ne. Pamatujte si, že zlo je mezi námi a vyhraje jenom tehdy, když se nenajde nikdo, kdo by se mu postavil...

Uslzení, ale přežili jsme...

 

Deník snílka je nově i na facebooku. Všechny články tak můžete mít z první ruky.


 

Diskusní téma: Zlo v mnoha podobách...

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Deník snílka sharyk1@seznam.cz